Tunç ÖNAL

Öncelikle ilk eğitim günlerinden itibaren öğrenmeye çalıştığımız konu çok önemliydi gerçekten. Biz sorunlara pragmatik olarak hep çözüm odaklı bakıyorduk. Ama artık daha çok problemin nedeni ile ilgilenmeyi öğrenmeye başladık.

Bu aslında birçok şeyi yıktı bizde ve birçok şeyin de önünü açtı problem ve yaklaşımlarda.  Bunu başardığımıza inanıyorum. Bir diğer konu; hepimiz çalışıyoruz, birtakım veriler var elimizde, o verileri doğru şekilde okumayı ve problemi çözmede doğru şekilde kullanmayı öğrendiğimizi düşünüyorum. Bu da çok önemliydi çünkü verileri nasıl kullanırsanız sizi sonuca öyle götürüyor. Daha önceleri çok doğru kullanmadığımızı fark ettim. Bu verileri daha uygun bir şekilde kullanarak çözüme daha net bir şekilde gitmemizi sağladığını düşünüyorum.

Ayrıca bu 5 ayın sadece bir Six Sigma eğitimi olmadığını düşünüyorum. Çünkü aralarda sizler gerçekten çok değerli deneyimlerinizi bizimle paylaştınız. Sadece Six Sigma, İstatistik olarak değil. Ben yöneticilik ve güçlü liderlik olarak da bize satır aralarında çok ciddi anlamda bilgi verdiğinizi, ipuçları verdiğinizi düşünüyorum. Bunlardan bir tanesi; Sunum teknikleri. Hepimiz iş hayatında, bu tür platformlarda, daha kalabalık ortamlarda da sunum yapma fırsatlarımız olacak.  Ama 5 ay öncesine baktığımızda şu an da çok daha farklı bir yerde olduğumuzu görüyorum.  Bunun da pozitif sonuçları bizim için eğitim kazanımlarından bir tanesi. En son söylemek istediğim de hiç bu kadar zorlu, bu kadar yoğun bir eğitime katılmamıştım. Ama hiç bu kadar da verimli, kazanımlı bir eğitime de katılmadığımı söyleyebilirim.  Ayrıca eğitim grubu olarak da tüm arkadaşların hepsi gerçekten çok keyifli, çok neşeli hem kazanım açısından hem de eğitimin neşeli, keyifli geçmesi açısından bu çok önemliydi.Burada sizinle birlikte arkadaşlara da teşekkür ediyorum.