Çetin Çıtakoğlu

matrias ekibi

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden 1980 yılında Makine Mühendisi olarak mezun olduktan sonra, genç bir mühendis olarak Ford Otosan firmasının Motor & Aktarma Organları ve Kamyon Fabrikasının kuruluş çalışmalarını yürüten Proje Koordinasyon Grubuna katıldı.

Ford Otosan’daki 16 yıllık kariyeri boyunca son derece teknolojik bir fabrikanın kurulup devreye alınması deneyiminin ardından, İmalat Müdürü olarak üretim ve montaj yönetiminde çok önemli tecrübeler kazandı. Ford Otosan sonrası kariyerinde de bu değerli tecrübelerden her zaman yararlandı.

Ford Otosan sonrası, 1996 – 2002 yılları arasında Japon menşeili Mazak CNC imalat tezgahlarının Türkiye satış ve servis firmasında Teknik Genel Müdür olarak ve global beyaz eşya ana sanayilerine OEM olarak çalışan ve aluminyum & plastik enjeksiyon, metal pres ve montajlı ürün imalatı yapan şirketlerde de Fabrika Müdürlüğü ve Genel Müdürlük yaparak bu konularda çok önemli tecrübeler kazandı.

2002 yılında kariyerinin önemli firmalarından olan Hattat Holding’e bağlı Hema Endüstri’de Üretim Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerini yürüttü. Hema yıllarında küresel pazarlarda otomotiv, traktör, iş makinaları ve savunma sanayi endüstrilerinde pazarlama, satış ve üretim teknolojilerinde engin deneyim kazandı. Aynı yıllarda ABD’li Caterpillar Üniversitesinden almış olduğu “Six Sigma Deployment Champion” eğitiminden çok etkilenerek Hema Endüstri’de, daha sonra tüm Hattat Grubu şirketlerine yayılacak olan, Altı Sigma ve Yalın Üretim sistemlerinin kurulması ve devreye alınmasında liderlik yaparak, Hema’da köklü bir kültürel değişikliğe imza attı.

38 yıla yaklaşan iş hayatında edindiği yoğun proje ve üretim yönetimi deneyiminin yanı sıra, özellikle otomotiv ve beyaz eşya yan sanayi şirketlerinde üst yönetici olarak bu kuruluşların yeniden yapılanması ve stratejik iş geliştirme aşamalarında önemli sorumluluklar üstlendi.

2011 yılından bu yana da, çeşitli kuruluşlarda Yalın Üretim, Yalın Yönetim Sistemleri Kurulumu ve Dönemsel Fabrika Yönetimi konularında Yönetim Danışmanlığı çalışmalarını yürütmeye devam ediyor. Bununla beraber, yurtiçi çalışmalarının yanısıra yurtdışı danışmanlık çalışmaları kapsamında üç yıllık bir süreçte Malezya / Kuala Lumpur’da iki üretim fabrikasının kurulmasında, Yönetim Danışmanı olarak üst düzey sorumluluklar üstlendi. Bu çalışmalar kapsamında Malezya, Endonezya, Tayland ve Singapur pazarlarında yoğun deneyimler kazandı.

Çetin Çıtakoğlu, Matris Danışmanlık bünyesinde Yalın Üretim, Yalın Yönetim, Proje Yönetimi, Süreç İyileştirme, Maliyet Azaltma, Dönemsel Fabrika Yönetimi, TPM konularının yanı sıra İş Geliştirme ve Pazarlama konularında danışmanlık rolü üstlenmektedir.

Yalın Yönetim, Yalın Üretim ve TPM Danışmanlığı Deneyimi – Kurumsal Referanslar
  • HSS Metal ve Kalıp Sanayi Bursa
  • Hisarlar Makina Sanayi Eskişehir
  • TİSAŞ – Trabzon Silah Sanayi Trabzon
  • Wangco Engineering SDN BHD Kuala Lumpur / Malezya
  • I-Precision SDN BHD Kuala Lumpur / Malezya
  • Ekstrametal Döküm ve Makina Ankara
  • FİMAK Fırın Makinaları İmalat Konya