James (JIM) Stephenson

matrias ekibi

James Stephenson, 1993 yılında 23 yıl görev aldığı ABD Hava Kuvvetleri’nden sonra Uluslararası Operasyonlar Direktörü olarak Minitab Inc’e katıldı. Jim’in Yalın Altı Sigma yolculuğu da burada başladı. Jack Welch’in liderliğinde, Minitab dönüşüm girişimine General Electric’e katıldıktan kısa bir süre sonra Altı Sigma ile başladı. Jim bu süreçte Minitab’ı şirket çapında bir veri analiz aracı olarak kullandı ve Altı Sigma’yı iyice benimsedi.

GE ve diğer büyük şirketlerde Altı Sigma uygulamaları yayılmaya başlamışken, Jim, Minitab şirketinin İngiltere ve Fransa’daki ilk iştiraklerini kurarak Minitab’ın uluslararası düzeyde büyümesine öncülük etti.

Altı Sigma ile yakından ilgilendiği dönemde Jim, 2003 yılında İngiltere’de Catalyst Consulting Ltd’ye kıdemli ortak olarak katıldı. Bu görevde kendisini tamamen İngiltere ve Avrupa’daki Yalın Altı Sigma eğitimine ve danışmanlığına adadı. Üretim ve hizmet organizasyonları için Altı Sigma desteğine ek olarak, Catalyst için oldukça başarılı genel katılıma açık eğitim programı başlattı.

2011 yılında Jim, Suudi Arabistan, Cidde yakınlarındaki Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki (KAUST) ilk Uzman Kara Kuşak olarak görev aldı. KAUST’taki iki yıllık görev süresi boyunca Jim, 400’den fazla Sarı, Yeşil ve Kara Kuşak yetiştirdi ve 200’den fazla iyileştirme projesine koçluk yaparak başarıyla tamamlanması sağladı.

2013 yılında üniversitede iki yıl geçirdikten sonra Jim, kariyerine ABD ve Avrupa’daki kamu ve özel sektör kuruluşlarına eğitim ve proje desteği sağlayan bağımsız bir Yalın Altı Sigma danışmanı olarak devam etti. 2021’de Matris ailesine katıldı.