Başarı Öyküleri

altı sigma danışmanlık- matrisas

Robert Bosch Turkey

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. (RBTR), Bursa’da yerleşik, Türkiye’nin en büyük üretim tesislerinden biridir (yaklaşık 6000 çalışan). Otomotiv endüstrisi için dizel enjeksiyon sistemleri üreten RBTR üretiminin %95’ten fazlasını ihraç etmektedir. Six Sigma çalışmalarına 2002 senesinin sonlarında üç Kara Kuşağın katıldığı pilot uygulamayla başlanan RBTR’de, pilot Kara Kuşak projelerindeki başarının ardından 2003 yılının başında üç yıllık kapsamlı bir 6 Sigma Yayılım Planı doğrultusundaki yayılım çalışmaları başlatıldı. 2003 senesinde Avrupa Kalite Yönetim Vakfı tarafından verilen Avrupa İş Mükemmelliği Büyük Ödülünü kazanan RBTR aynı yılın sonlarına doğru dünyadaki tüm Bosch Dizel Sistemleri kuruluşlarındaki (yaklaşık 50.000 kişi) 6 Sigma uygulamaları için Kıyaslama Referansı (benchmark) olarak seçildi. RBTR’deki 6 Sigma uygulamaları için geliştirilmiş olan ilke, yöntem ve standartlara uygunluk, tüm Bosch Dizel Sistemleri için koşul olarak belirlendi. Dünyadaki diğer Bosch Dizel Sistemleri kuruluşlarının alacağı 6 Sigma Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri için RBTR’nin almakta olduğu danışmanlık ve eğitim hizmetlerinin kalitesine ve içeriğine uygunluk kıyaslama koşulu olarak belirlendi. 2003 ve 2008 senelerinde (EFQM) Avrupa İş Mükemmelliği Ödülünü kazanan RBTR, 2007 senesinde Avrupa 6 Sigma Mükemmellik Onur Ödülüne layık görüldü. Yetiştirilen Uzman Kara Kuşak sayısı: 3 2005 yılı başında Uzman Kara Kuşak Yeşil Kuşak yetiştirme sorumluluğunu üstlendi ve Uzman Kara Kuşakla birlikte deneyimli Kara Kuşaklardan oluşan bir ekip proje koçluğu işlerini devraldı. RBTR Uzman Kara Kuşağının iş yüküne bağlı olarak Yeşil Kuşak yetiştirme programları Matris Danışmanlık tarafından da gerçekleştirilmektedir. Yetiştirilen Kara Kuşak sayısı: 53 Kara Kuşak yetiştirme programları Matris tarafından sürdürülmektedir. Yetiştirilen Yeşil Kuşak sayısı: 146

altı sigma danışmanlık- matrisas

Otokar Otobüs Karoseri Sanayi A.Ş.

Otokar Türk Ordusu ve NATO’ya askeri zırhlı araç üreten dünyanın en önemli zırhlı araç tasarımcı/üreticilerinden birisidir (çalışan sayısı: 1000). Altı Sigma uygulamalarına 2004 yılında iki Kara Kuşağın yürüttüğü pilot projelerle başlayan Otokar, pilot projelerdeki başarı ardından oluşturulan kapsamlı bir yayılım planı doğrultusunda uygulamaları genişletti. Otokar yöneticileri yürütülmekte olan Altı Sigma programının bu güne kadar yaptıkları en iyi iş olduğunu sık sık dile getirmeye devam ediyorlar.

Yetiştirilen Uzman Kara Kuşak sayısı: 1

Yetiştirilen Kara Kuşak sayısı: 5 Kara Kuşak yetiştirme programları Matris tarafından sürdürülmektedir.

Yetiştirilen Yeşil Kuşak sayısı: 29 Yeşil Kuşak yetiştirme programları Matris tarafından sürdürülmektedir.

altı sigma danışmanlık- matrisas

İmteks Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Unitim Holding)

Tommy Hilfiger, Puma, Adidas ve Nike gibi dünyanın önde gelen spor giyim markaları için spor giyim üretimi yapmakta olan İmteks, toplam 1500 çalışan, 35.000 m²’lik üretim alanı ve yıllık 8 milyon parça üretim kapasitesiyle, Türkiye’nin en önde gelen tekstil kuruluşlarından birisidir. Yalın Üretim Sistemlerini uygulamakta olan İmteks Adidas tarafından dünyadaki tüm tedarikçilerine Yalın Üretim uygulamaları için Kıyaslama Referansı olarak gösterilmektedir.

2005 yılının sonunda oluşturulan kapsamlı bir yayılım planı doğrultusunda Altı Sigma uygulamalarına başladı. Uygulamalar sırasında gözlemlenen yüksek başarı sonucunda tüm kilit çalışanlarını ve yöneticilerini Kara Kuşak olarak yetiştirme kararı aldı uygulamaların kapsamı iyice genişletildi. Çalışmalar kapsamı genişletilen yayılım planı doğrultusunda sürdürülmektedir.

Yetiştirilen Uzman Kara Kuşak sayısı: 1

Yetiştirilen Kara Kuşak sayısı: 32 Kara Kuşak yetiştirme programları Matris tarafından sürdürülmektedir.

Matrisas eğitim ve danışmanlık

Hema Endüstri A.Ş.

Otomotiv sektöründeki üç şirketiyle (Hema Endüstri, Hema TRW, Hattat Tarım) Türkiye’nin önde gelen otomotiv yan sanayi kuruluşlarından biri olan Hattat Grubu 2005 senesinde beş Kara Kuşak ile Altı Sigma uygulamalarına başladı. Birinci dalga Kara Kuşak projelerinin başarısı ardından üç şirketi de kapsayan kapsamlı bir Yalın 6 Sigma yayılım planı doğrultusunda 2006 yılı Temmuz ayında çalışmalarına hız verdi. İkinci ve üçüncü dalga Kara Kuşak eğitimleri ve projeleri Nisan 2007’de tamamlandı. Eğitim projeleri hedefi olarak konulan 3 milyon dolarlık yıllık getiri hedefi (basına yansıdı) aşıldı.

Yetiştirilen Uzman Kara Kuşak sayısı: 1

Yetiştirilen Kara Kuşak sayısı: 46 Kara Kuşak yetiştirme programları Matris tarafından sürdürülmektedir.

Yetiştirilen Yeşil Kuşak sayısı: 57 Yeşil Kuşak yetiştirme programları Matris tarafından sürdürülmektedir.