Katılımcılarımızdan

altı sigma danışmanlık referanslar- matrisas

Erdem Yüksel

ŞİŞECAM – Kalite Mühendisi

Proje yapış sürecinde paylaştığımız bir iş yönetimi ve zaman yönetimi konusunda ciddi şekilde projenin artı şeyler kattığını hissediyorum. Tüm Düzcam fabrikalarını ilgilendiren bir şeyi projeme dahil ettim. Böyle bir topa girdikten sonra da biraz daha istatiksel veri yönetimi kapsamında nasıl yaklaşıldığını görmüş oldum. Ayrıca, ciddi olarak çevremdeki herkese sizi öneriyorum. Fabrikada çok fazla Kara Kuşak eğitimi yarıda kalmış kişi var ve onlara yarıda kalan eğitimlerini sizinle tamamlamaları gerektiğini söyledim. Ben bu eğitimde umduğumdan fazlasını buldum. Çok teşekkür ederim.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Ece Üner

Süreç İyileştirme Müdürü – Avrupa

Bu eğitime katılmayı 2019 yılı sonunda karar vermiş ancak araya giren pandemi dönemi nedeniyle online eğitime katılmayı 2021 sonunda kadar ertelemiştim. Nedense bu eğitimi yüz yüze almak daha verimli olur düşüncesi ile yaklaşık 2 yıl bekledikten sonra pes ederek online eğitime başladım. Geçirdiğimiz tüm süreç boyunca görüyorum ki, eğitimi kurgulama şekliniz yüz yüze yapılacak bir eğitimden çok daha kapsamlı. Konuları online olarak, istediğimiz kadar izleyebilme imkanımızın oluşu ve beraberindeki sanal sınıf uygulamaları birlikte çok daha verimli bir yapı oluşturuyor. Kendi adıma bu eğitimden çok büyük kazanımlarla ayrıldığımı düşünüyorum. Her şey için çok teşekkür ederim.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Mehmet Tezcan

Reckitt Benckiser/Kalite Kontrol Mühendisi

MBA tezimi Six Sigma üzerine yapmaya karar verdikten sonra iyi bir Six Sigma eğitimi almak için firmaları araştırdım. Bu dönemde Matris ile tanıştım. Eğitim programı çok hoşuma gitmişti. Uzun soluklu ve pratik bir eğitim programına sahipti. Ben de hemen eğitime dahil oldum. Daha önce istatistik eğitimi almıştım fakat Six Sigma eğitimi bana bir problemin çözümüne sistematik olarak nasıl gidileceğini öğretti. Matris bu eğitimde bize sadece Six Sigma’yı değil, aynı zamanda proje yönetimini, takım çalışmasını, etkili sunum tekniklerini, zamanı verimli kullanmayı, verilen görevi zamanında tamamlamayı da öğretti ve daha bir çok konuda bize kabiliyet kazandırdı.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Hakkı Çağatay KARTAL

Üretim Alan Yöneticisi

Problem çözme benim en sevdiğim ve en zevk aldığım işlerden biridir ki Altı Sigma bu konudaki en iyi araçlardan biridir. Bunu bilerek ve isteyerek geldim. Geldiğim için çok mutluyum iyi bir proje lideri olma konusunda da bana çok şey kattı.

Matrisas eğitim ve danışmanlık

Emre YOĞURTÇUOĞLU

ZF Sachs / Prototip Üretim Mühendisi

Ülkemizde istatistik bilimine yeterli önemin verilmeyişini ve de bir problemi veya vakayı veriler ile anlayıp, analiz etme alışkanlığının yetersiz ve eksik olmasını, toplumsal hafızamızın da eksikliğini hesaba katınca anlamak daha mümkün olabiliyor. Bu noktada, üstelik de otomotiv sektöründe çalışan bir mühendis olarak bu eksiği kendimde tespit edebildiğimde, üniversite yılları çoktan geride kalmıştı. Bu eksikliğin ve öneminin ise tam olarak farkına ancak bu eğitime dahil olduğumda kavrayabildim. Siz de, bir problemi çözmek bir kenara, ne olduğunu tam olarak tespit edebilmek için bile, hayatın her alanında her gün kullandığımız rakamların bu “lehçesini” bilmeden yapabileceklerinizin ne derece sınırlı olduğunu ancak bu eğitimi aldığınızda tam olarak kavrayabileceksiniz. Çok sayıda problem çözme tekniğini, özgün proje yönetimi esaslarıyla birleştiren bu yaklaşım, hemen her konuda karmaşık problemlerinizi çözmek için güçlü bir araç olduğu gibi, uzmanı olmadığınız konularda da kısa sürede büyük deneyimler kazanmanıza yarayacak bir bakış açısı kazanmanızı sağlıyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Nilden SARGUT

Kumaş Boya Şefi

Altı Sigma eğitimleri boyunca kazanmış olduğumuz ve iş yaşantımıza katkıları olan bu değerli bilgilere, eğitmenimiz sayesinde kolayca adapte olabildik. Başarılı ve ciddiyeti tartışılmaz bir eğitimdi. Farklı şirketlerden eğitim alan arkadaşlara kıyasla kendimi her zaman Altı Sigma konusunda bir adım önde hissettim. Başarılı bir eğitim süreci yaşadığımızı net olarak ifade edebilirim.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Bahadır DUDAKSIZ

Üst Düzey Üretim Uzmanı

Matris’den almış olduğum bu Altı Sigma eğitimi, yoğun olduğu kadar dinamik ve eğlenceli de bir eğitim oldu benim için. Aynı zamanda eğitmenimizin engin deneyimlerini dinlemek de oldukça keyifliydi.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Şahin ÖZKURU

Schott Orim / Kalite Sistemleri Mühendisi

Altı Sigma Yeşil Kuşak Eğitimi her mühendisin mutlaka alması gereken, iş hayatının her alanında kullanabileceği mükemmel bir araçtır. Matris Danışmanlık tarafından aldığım bu güzel eğitimdeki bilgilerin çok kıymetli olduğunu düşünmekteyim. Tekrardan teşekkür ederim

Matrisas eğitim ve danışmanlık

Zekeriya ÇAĞLAR

Yalın Uzmanı

Bu eğitim sayesinde, farklı sektörlerin bu tarz metodolojileri kullanmamak adına bahanesi olduğunu, ama bunların da ilerleyen süre zarfında nasıl alt edilebilir olduğunu gördüm. Çünkü biz havacılık sektöründe bize uymaz diyoruz ama uyduğunu görmüş olduk.
Matris ile ilgili de şunu söylemek isterim, daha önce de başka firmadan yeşil kuşak eğitimi almıştım fakat, nasıl müfredat hazırlanır, eğitime nasıl hazırlanılır görme şansım oldu gerçekten. Şunu gördüm ki diğer eğitimden hiçbir şey öğrenmemişim. Boş gelip, dolu gideceğim bir eğitim oldu benim için. Bunun için Matris’e çok teşekkür ederim.

Matrisas eğitim ve danışmanlık

Erkan GÖKGÖZ

Materials Management Coordinator

Ben bu eğitime kişisel kariyer planlarıma katkı sağlaması amacıyla geldim. Şu aşamada bunda çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu eğitime katılabilmek için çok fazla fedakarlıklar yaptım, izinlerimi buna göre hazırladım, yöneticilerimden özel izinler aldım ve bunun karşılığını aldığımı düşünüyorum. Diğer bir nokta problem çözmenin ne kadar kolay olduğunu gördüm burada, bundan önce bu bakış açısına sahip değildim. Proje yönetiminin ne kadar zor olduğunu gördüm, daha önce bununla ilgili eğitimler almıştım ama burada aldığım eğitim beni kişisel olarak da çok geliştirdi. Bunun yanında çok muhteşem bir ekip vardı burada, herkese çok teşekkür ederim.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Meltem SÖZER ŞAHİN

Denge Kimya, AR-GE Lab. Kimyager

Ben Altı Sigma eğitimine ilk başladığım zaman, hayatımın değişmesini beklediğimi söylemiştim ve hayatımın şu anda ciddi anlamda değiştiğini görebiliyorum. Bu benim için çok önemli bir eğitimdi. Sizleri tanımış olmak, aynı şekilde arkadaşlarımızı tanımış olmak benim için çok büyük bir mutluluk kaynağı. Altı Sigma Metodolojisini biliyordum ve benim için faydalı olacağını biliyordum ama Minitab kullanmayı hiç bilmiyordum buraya gelmeden önce. Onu öğrenmeye başladım. Şu anda daha hala öğrendiğimi düşünüyorum. Ama burada bunu bir avantaja çevireceğim çünkü firmamda bu tür araçları çok aktif bir şekilde kullanmıyoruz. Benim amacım bu saatten sonra Altı Sigmayı ve Minitab’in firmamda daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak olacak ki bu yaşta böyle bir şey yapabilirsem eğer bu benim için çok önemli bir adım olacak ve kendimi gerçekten iyi hissedeceğim. Onların dışında sunum yetenekleri konusunda da tabi bu kadar çok sunum yapmamıştım daha önceden. Sunum tekniklerine çok hakim değildim, burada geliştirdiğimi ve daha da iyi olacağını düşünüyorum. Emekleriniz için, sabrınız için, bir şeyi anlamadığımızda tekrar tekrar anlattığınız için, her türlü desteğiniz, iyi niyetiniz için çok teşekkür ederim.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Tunç ÖNAL

Operasyon Müdürü

Öncelikle ilk eğitim günlerinden itibaren öğrenmeye çalıştığımız konu çok önemliydi gerçekten. Biz sorunlara pragmatik olarak hep çözüm odaklı bakıyorduk. Ama artık daha çok problemin nedeni ile ilgilenmeyi öğrenmeye başladık.

Bu aslında birçok şeyi yıktı bizde ve birçok şeyin de önünü açtı problem ve yaklaşımlarda. Bunu başardığımıza inanıyorum. Bir diğer konu; hepimiz çalışıyoruz, birtakım veriler var elimizde, o verileri doğru şekilde okumayı ve problemi çözmede doğru şekilde kullanmayı öğrendiğimizi düşünüyorum. Bu da çok önemliydi çünkü verileri nasıl kullanırsanız sizi sonuca öyle götürüyor. Daha önceleri çok doğru kullanmadığımızı fark ettim. Bu verileri daha uygun bir şekilde kullanarak çözüme daha net bir şekilde gitmemizi sağladığını düşünüyorum.

Ayrıca bu 5 ayın sadece bir Six Sigma eğitimi olmadığını düşünüyorum. Çünkü aralarda sizler gerçekten çok değerli deneyimlerinizi bizimle paylaştınız. Sadece Six Sigma, İstatistik olarak değil. Ben yöneticilik ve güçlü liderlik olarak da bize satır aralarında çok ciddi anlamda bilgi verdiğinizi, ipuçları verdiğinizi düşünüyorum. Bunlardan bir tanesi; Sunum teknikleri. Hepimiz iş hayatında, bu tür platformlarda, daha kalabalık ortamlarda da sunum yapma fırsatlarımız olacak. Ama 5 ay öncesine baktığımızda şu an da çok daha farklı bir yerde olduğumuzu görüyorum. Bunun da pozitif sonuçları bizim için eğitim kazanımlarından bir tanesi. En son söylemek istediğim de hiç bu kadar zorlu, bu kadar yoğun bir eğitime katılmamıştım. Ama hiç bu kadar da verimli, kazanımlı bir eğitime de katılmadığımı söyleyebilirim. Ayrıca eğitim grubu olarak da tüm arkadaşların hepsi gerçekten çok keyifli, çok neşeli hem kazanım açısından hem de eğitimin neşeli, keyifli geçmesi açısından bu çok önemliydi.Burada sizinle birlikte arkadaşlara da teşekkür ediyorum.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Sema KOPAL

Kalite Kontrol Müdürü

Eğitime gelmeden önce istatistik ile ilgili büyük bir ön yargım vardı. Einstein’ın bir sözü vardır, herkes bilir “Ön yargıları parçalamak atomu parçalamaktan daha zordur” diye. Ama siz bunun kolay olduğunu gösterdiniz, bu konudaki ön yargımı gerçekten parçaladınız. Açıkçası İstatistiğin bu kadar işime yarayacağını bilmiyordum.

Ben bu eğitimi sizden daha önce eğitim alan bir arkadaşımdan duymuştum. O bana genel olarak anlattığı zaman işime yarayacağını (Gıda sektörü olması kafamda hep soru işareti oluşturdu) anlamıştım. Yani fabrikada hem benim ufkumu açacağını hem de oraya bir şeyler kazandırabileceğimi hissettim ve bu şekilde katıldım. Şaşırtıcı ama 6 Sigma’nın hayatın her alanında kullanılabildiğini öğrendim. Bu eğitimi alınca fark ettim ki, aslında hayatımızın her alanında bir şeyleri ön görebilmek, sorunları çözebilmek için hep kullanıyormuşuz. Bundan sonra da işime yarayacağı için çok seviniyorum. Her konuda önümüzü açtığınız için size çok teşekkür ediyorum.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Reyyan KEBUDE

Perakende Krd. Ops. Yönetmen

Eğitimin ilk günü “-Bu eğitimden ne bekliyorsunuz?” diye sormuştunuz. Bakış açımın değişmesini istiyorum demiştim. Değişti mi? Evet kesinlikle değişti. En önemlisi ise önceden herhangi bir süreçte bir problem var ise bunu çözebilecek kişinin sadece ve sadece o süreç ile ilgili bilgisi olan kişi olduğunu düşünüyordum ve aslında da genel olarak öyle olduğu düşünülüyor. Ama bunun doğru olmadığını gördüm! Daha önceleri sorunların biraz deneysel biraz içgüdüsel çözülmeye çalışıldığını düşünüyorum. Ama şimdi bir problem gelir ise önüme öncelikle onun kök nedenine inmem gerektiğini ve çözmek için de bunun çok önemli olduğuna inanıyorum.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Onur YÜKSEL

Kalite Güvence Müdürü

Benim için Matris Danışmanlık’tan almış olduğum Altı Sigma Kara Kuşak eğitimi unutulmaz bir deneyimdi. Altı Sigma ile disiplin ve olaylara sistematik yaklaşımı öğrendim. İleri düzey istatistiği sonuna kadar zorladık. Eğitimlerde öğrendiklerimi bir çok projede kullanma imkanım oldu. Hatta Matris’in danışmanlığında yapmış olduğum ilk projem olan ”İplik İmalatında Enerji Maliyetlerinin Düşürülmesi” ile Türkiye Tekstil İşverenleri Sendikası’nın 1. Yalın Altı Sigma Proje Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandım.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Merve Küçükşahin

INGBANK Yönetmen

Günümüzde sektör fark etmeksizin aldığımız hizmetlerde kalite ve müşteri memnuniyeti ön planda olup özellikle eğitim sektöründeki hizmetlerin sunumunda hizmeti sunan eğitimcinin yeteneği, bilgisi ve tecrübesi çok önemlidir. Yalın haliyle ve abartı olmadan söyleyebilirim ki Matris firmasından aldığım eğitim hem iş hem de kişisel hayatımda çok faydalı olmuş, olay ve konulara bakış açımı değiştirmiştir. Beklentilerimden ziyade beklediğimin üzerinde bir eğitim kalitesiyle karşılaştım. Bankada çalışan bir süreç mükemmelliği danışmanı olarak aldığım eğitimin yaptığımız iş ile birebir alakalı olması nedeniyle de kariyerimde çok faydalı olacağını gördüm.

“ Bu eğitimi almak istiyorum diyorsanız MATRIS en doğru adres.”

Matrisas eğitim ve danışmanlık

Semih KAÇAR

Kalite Müdürü

Bugüne kadar aldığım en yoğun, fakat en keyifli eğitimdi. Bu eğitimden çok fazla şey öğrendim, en başta da yaptığım iş ile ilgili bilmediğim çok şey olduğunu fark ettim. Eğer firmamda izin verilirse 6 Sigma’yı firmanın DNA’sına işlemek istiyorum.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Orhan DOLANBAY

Yönetici

Enternasyonel bir katılım olmasına rağmen, kültürler arası etkileşimin yoğun olarak işlendiği oturumlar idi. Eğitimde güncel örnekler üzerinden gidilip sürekli ispatlar ile desteklenmesi, Matris’in güçlü eğitim sisteminin yanında, tüm katılımcılarla kurdukları dostluk bağı, bu eğitimin bende etki bırakan kısımlarındandır.

Matrisas eğitim ve danışmanlık

Güneş YILDIZ

Yönetim Kalite Temsilcisi

Benim geliş amacım özellikle “Bu problem çözülemez” cümlesine karşı daha güçlü olmaktı. Ve eğitim sonrasında da hem bütün problem çözme araçlarını belli bir sistematik içinde bütün olarak kullanmayı hem de bunların altında yatan gerekçeleriyle ve yöntemleriyle birlikte kavramayı edindim. Ayrıca İstatistiksel olarak çok fazla yeni yöntem öğrendik. Ve bütün bunları kullanarak artık problemlere karşı daha güçlü hissediyorum kendimi. O yüzden teşekkür ediyorum her şey için.

altı sigma danışmanlık- matrisas

Ayşen KOÇ

Kalite Güvence Şefi

Bir hayli disiplinli, zor, ama bir o kadar da unutulmaz bir eğitim aldım Matris’den. Kazanımları ise hayata bakış açımı değiştirdi. Hele ki eğitmenlerin bize kazandırdıklarını unutmama imkan yok.

altı sigma danışmanlık- matrisas

İlker GÜNER

Ödeme Sistemleri Müdürü

Hayatın gerçeğinin tam içine girip, bütün sonucu net bir şekilde istatistik olarak, sayısal olarak, karşı çıkılamayacak şekilde ortaya koyan bir süreç.

Matrisas eğitim ve danışmanlık

Özge YAVUZTÜRK

AirTies Wireless Networks/Kalite Direktörü

Eğitim öncesi, sırasında ve sonrasındaki süreci tamamen profesyonel bir şekilde yöneten Matris Danışmanlık, tecrübesiyle, birikimiyle ve sunduğu materyallerle sistemi öğrenme ve uygulama konusunda emin ellerde olduğumuzu bize hissettirdi. Bu eğitimin, kurumsal hayatın her aşamasındaki çalışanlar için organize edilmesinin önemli olduğu kanısına vardık. Hatta ekipçe Yalın Altı Sigma yaklaşımının üniversitelerde ders olarak okutulması gerektiği düşüncesindeyiz.

Eğitmenimiz Öner Bey, bilgi birikimi, pozitif yaklaşımı ve disiplini ile her modülde bize rehberlik etti. Kemal Bey, engin tecrübesi ve bakış açısıyla koçluk seanslarında bizi ustaca yönlendirdi.